Image Hopper - en to he_IL translation catalogue (92 entries)

note: translators: %$1s and %2$s are opening <a> tags. %$3s is a closing anchor tag
en: %1$sRegister%3$s your copy of Image Hopper to receive access to automatic upgrades and support. Need a license key? %2$sPurchase one now.%3$s
he_IL: %1$sרשום%3$s את העותק שלך של Image Hopper כדי ליהנות מעדכונים אוטומטיים ותמיכה. זקוק למפתח רישיון? %2$sקנה עכשיו.%3$s

en: Please wait for the uploading to complete
he_IL: נא להמתין לסיום ההעלאה

en: Would you like to delete this file? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
he_IL: האם תרצה למחוק קובץ זה? ‘בטל’ כדי להפסיק. ‘אישור’ למחיקה

en: Drop files here or
he_IL: שחרר קבצים כאן או

en: Select files
he_IL: בחירת קבצים

en: Field contains invalid files
he_IL: קובץ לא חוקי

en: Waiting for size
he_IL: מחשב את גודל הקבצים

en: Size not available
he_IL: לא ניתן לקבוע את גודל הקבצים

en: Loading
he_IL: טוען

en: Error during load
he_IL: שגיאה ארעה בעת טעינת הקבצים

en: Uploading
he_IL: מעלה את הקבצים

en: Upload complete
he_IL: העלאת הקבצים הסתיימה

en: Upload cancelled
he_IL: העלאת הקבצים בוטלה

en: Error during upload
he_IL: שגיאה ארעה בעת העלאת הקבצים

en: Error during revert
he_IL: שגיאה ארעה בעת שחזור הקבצים

en: Error during remove
he_IL: שגיאה ארעה בעת הסרת הקובץ

en: tap to cancel
he_IL: הקלק לביטול

en: tap to retry
he_IL: הקלק לנסות שנית

en: tap to undo
he_IL: הקלק לשחזר

en: Remove
he_IL: הסר

en: Abort
he_IL: בטל

en: Retry
he_IL: טען שנית

en: Cancel
he_IL: בטל

en: Undo
he_IL: שחזר

en: Upload
he_IL: העלה קובץ

en: File is too large
he_IL: הקובץ גדול מדי

note: translators: %s is replaced with a number in MB eg. 10MB
en: Maximum file size is %s
he_IL: הגודל המרבי המותר הוא %s

en: File exceeds size limit
he_IL: הקובץ חורג ממגבלת הגודל

note: translators: %s is replaced with a number in MB eg. 10MB
en: Maximum total file size is %s
he_IL: הגודל המרבי של סך הקבצים הוא %s

en: This type of file is not allowed.
he_IL: סוג זה של קובץ אסור.

note: translators: %1$s is replaced with a comma-separated list of supported file types (all except the very last item in the list), and %2$s is the very last item in the supported file types list
en: Expects %1$s or %2$s
he_IL: הקבצים המותרים הם %1$s או %2$s

en: Image type not supported
he_IL: תמונה בפורמט זה אינה נתמכת

en: Image is too small
he_IL: תמונה זו קטנה מדי

en: Image is too big
he_IL: תמונה זו גדולה מדי

note: translators: %1$s is the width of the image in pixels and %2$s is the height
en: Minimum size is %1$s × %2$spx
he_IL: הגודל צריך להיות לפחות: %2$s × %1$s

note: translators: %1$s is the width of the image in pixels and %2$s is the height
en: Maximum size is %1$s × %2$spx
he_IL: הגודל המרבי המותר: ‫ %2$s × %1$s

en: Resolution is too low
he_IL: הרזולוציה של תמונה זו נמוכה מדי

en: Resolution is too high
he_IL: הרזולוציה של תמונה זו גבוהה מדי

note: translators: %s is a number in pixels
en: Minimum resolution is %s
he_IL: הרזולוציה המזערית היא %s

note: translators: %s is a number in pixels
en: Maximum resolution is %s
he_IL: הרזולוציה המרבית היא %s

note: translators: %s is a number
en: Maximum number of images exceeded. Only %s file(s) can be added.
he_IL: חרגת ממספר התמונות המרבי. ניתן להוסיף רק %s קבצים.

note: translators: %1$s is the name of the image, and %2$s and %3$s is the image width and height in pixels
en: The image "%1$s" is less than %2$s × %3$spx. Consider uploading a higher resolution image.
he_IL: התמונה "%1$s" קטנה מ-%2$s × %3$spx. שקול העלאת תמונה ברזולוציה גבוהה יותר.

note: translators: %1$s is the name of the image, and %2$s is the image width in pixels
en: The image "%1$s" is less than %2$spx wide. Consider uploading a higher resolution image.
he_IL: רוחב התמונה "%1$s" קטן מ-%2$spx. שקול העלאת תמונה ברזולוציה גבוהה יותר.

note: translators: %1$s is the name of the image, and %2$s is the image height in pixels
en: The image "%1$s" is less than %2$spx high. Consider uploading a higher resolution image.
he_IL: גובה התמונה "%1$s" קטן מ-%2$spx. שקול העלאת תמונה ברזולוציה גבוהה יותר.

en: To reorder the image use the keyboard arrows, "j" or "k" characters, or drag and drop an image.
he_IL: כדי לסדר מחדש את מרכיבי התמונה השתמש במקשי החיצים, בתווים "j" או "k", או גרור והפל תמונה.

note: translators: %1$s is the position of the image in the list, and %2$s is the total number of images in the list
en: Current position in list: %1$s of %2$s
he_IL: מיקום נוכחי ברשימה: %1$s מתוך %2$s

note: translators: %1$s is replaced with a <br> tag
en: Downscale Images
he_IL: הקטנת תמונות

en: For when you don't need that huge 10MB image clogging up your server. If you would like images set to a specific aspect ratio, use the following as a guide:%1$s 1:1 = 1000 x 1000%1$s 16:9 = 1280 x 720%1$s 4:3 = 1024 x 768%1$s 3:2 = 1080 x 720.
he_IL: כאשר אינך רוצה שתמונה ענקית בנפח 10MB תסתום את השרת שלך. אם אתה רוצה תמונות עם יחס גובה-רוחב מסוים, השתמש בנתונים הבאים כמדריך: %1$s 1:1 = 1000 x 1000%1$s 16:9 = 1280 x 720%1$s 4:3 = 1024 x 768%1$s 3:2 = 1080 x 720.

en: Crop to Dimensions
he_IL: חתוך למידות

en: When enabled, the image will be cropped to the width and height specified (unless the image is already smaller, in which case it will be constrained to the aspect ratio).
he_IL: כאשר תכונה זו מופעלת, התמונה תיחתך לרוחב ולגובה שהוגדרו (אלא אם התמונה קטנה יותר, ואז היא תוגבל ליחס גובה-רוחב שהוגדר).

en: If you enable the Image Editor, the crop box will be locked to the same aspect ratio.
he_IL: אם תאפשר את Image Editor, תיבת החיתוך תינעל על אותו יחס גובה-רוחב.

en: Upscale Image
he_IL: הגדלת תמונה

en: When enabled, images smaller than the crop size dimensions will automatically upscale to match. This ensures uniformity for all images, but does effect the overall image quality when upscaling occurs.
he_IL: כאשר תכונה זו מופעלת, תמונות קטנות ממידות החיתוך יוגדלו באופן אוטומטי. זה יוודא אחידות של כל התמונות, בלי להשפיע על האיכות הכוללת של התמונה בזמן ההגדלה.

en: Minimum Image Size
he_IL: גודל תמונה מזערי

en: Prevent images being uploaded if they are below the minimum threshold you have set.
he_IL: מנע העלאת תמונות אם גודלן קטן מהסף המזערי שהגדרת.

en: Show a warning if images are below the minimum threshold you have set. This setting does not stop the image from being uploaded.
he_IL: הצג אזהרה אם תמונות קטנות מהסף המזערי שהגדרת. הגדרה זו אינה מונעת את העלאת התמונה.

en: Automatically resizes images to fit within the dimensions set (in pixels).
he_IL: שנה גודל תמונה באופן אוטומטי כדי שתתאים למידות שהוגדרו (בפיקסלים).

en: Width
he_IL: רוחב

en: Height
he_IL: גובה

en: Output Quality
he_IL: איכות הפלט

en: A value between 0 and 100, where 100 is the best quality and 0 the worst.
he_IL: מספר בין 0 - 100, כאשר 100 היא האיכות הגבוהה ביותר ו-0 הגרועה ביותר.

en: Crop to dimensions
he_IL: חיתוך לפי מידות

en: Enable Minimum Image Size
he_IL: הפעל גודל תמונה מזערי

en: Enable Minimum Image Size Warning
he_IL: הפעל אזהרה על גודל תמונה מזערי

en: Image Hopper Add-On Settings
he_IL: הגדרות עבור הרחבות ל-Image Hopper

en: License Key
he_IL: מפתח רישיון

note: translators: %s is the user-defined field label
en: %s Count
he_IL: כמות %s

en: Image Hopper
he_IL: ‫Image Hopper

en: Convert
he_IL: המר

en: Convert this field to/from a File Upload and Image Hopper field
he_IL: המר שדה זה אל/משדה העלאת קבצים ותמונה הופר

en: Image Hopper Post Image
he_IL: ‫Image Hopper Post Image

en: IH Post Image
he_IL: ‫IH Post Image

note: translators: %1$s is the start of an anchor HTML tag and %2$s is the end of an anchor tag
en: You can %1$sedit this post%2$s from the post page.
he_IL: אתה יכול %1$sלערוך פוסט זה%2$s מדף הפוסטים.

en: Rename Upload
he_IL: שנה את שם העלאה

en: Use {name} to include the original filename.
he_IL: השתמש ב-{name} כדי לכלול את שם הקובץ המקורי.

en: Set the desired path and filename for each upload. Merge Tags are supported. If filename exists, a unique counter is added.
he_IL: הגדר את הנתיב ואת שם הקובץ הרצויים עבור כל העלאה. תגי מיזוג נתמכים. אם שם הקובץ קיים, נוסף מונה ייחודי.

note: translators: the plugin name.
en: There is a new version of %1$s available.
he_IL: יש גרסה חדשה של %1$s זמינה.

en: Update now.
he_IL: עדכנו עכשיו.

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
he_IL: %1$sהצג את פרטי הגרסה %2$s%3$s או %4$sעדכן כעת%5$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s.
he_IL: %1$sהצג את פרטי הגרסה %2$s%3$s.

en: Contact your network administrator to install the update.
he_IL: פנה למנהל הרשת שלך כדי להתקין את העדכון.

en: You do not have permission to install plugin updates
he_IL: אין לך הרשאה להתקין עדכוני תוסף

en: Error
he_IL: שגיאה

en: Your support license key has been activated for this domain.
he_IL: מפתח רישיון התמיכה שלך הופעל עבור דומיין זה.

en: Auto-updates unavailable.
he_IL: עדכונים אוטומטיים אינם זמינים.

note: translators: %1$s is an opening HTML anchor tag and %2$s is the closing tag
en: This license key has expired. %1$sPlease renew your license to continue receiving updates and support%2$s.
he_IL: פג תוקף מפתח הרישיון הזה. %1$sחדש את הרישיון שלך כדי להמשיך לקבל עדכונים ותמיכה%2$s.

note: translators: %1$s is an opening HTML anchor tag and %2$s is the closing tag
en: This license key has been cancelled (most likely due to a refund request). %1$sPlease consider purchasing a new license%2$s.
he_IL: מפתח רישיון זה בוטל (ככל הנראה עקב בקשת החזר). %1$sשקול לרכוש רישיון חדש%2$s.

en: Your license key is valid but does not match your current domain. This usually occurs if your domain URL changes. Please resave the settings to activate the license for this website.
he_IL: מפתח הרישיון שלך תקף אך אינו תואם לדומיין הנוכחי שלך. זה קורה בדרך כלל אם כתובת האתר של הדומיין שלך משתנה. אנא שמור מחדש את ההגדרות כדי להפעיל את הרישיון עבור אתר זה.

note: translators: %1$s is an opening HTML anchor tag and %2$s is the closing tag
en: This license key has reached its activation limit. %1$sPlease upgrade your license to increase the site limit (you only pay the difference)%2$s.
he_IL: מפתח רישיון זה הגיע למגבלת ההפעלה שלו. %1$sשדרג את הרישיון שלך כדי להגדיל את מגבלת האתר (אתה משלם רק את ההפרש)%2$s.

en: This license key is invalid. Please check your key has been entered correctly.
he_IL: מפתח רישיון זה אינו חוקי. אנא בדוק שהמפתח שלך הוזן כהלכה.

en: This license key is not valid. Please check your key is for this product.
he_IL: מפתח רישיון זה אינו חוקי. אנא בדוק שהמפתח שלך מיועד למוצר זה.

en: An error occurred, please try again.
he_IL: התרחשה תקלה, יש לנסות שוב.
