Image Hopper - en to fr_FR translation catalogue (89 entries)

note: translators: %$1s and %2$s are opening <a> tags. %$3s is a closing anchor tag
en: %1$sRegister%3$s your copy of Image Hopper to receive access to automatic upgrades and support. Need a license key? %2$sPurchase one now.%3$s
fr_FR: %1$sEnregistrez%3$s votre copie de Image Hopper pour avoir accès aux mises à jour automatiques et à l'assistance. Vous avez besoin d'une clé de licence ? Achetez-en une maintenant.%2$sAchetez-en une maintenant.%3$s

en: Please wait for the uploading to complete
fr_FR: Veuillez attendre la fin de l’envoi

en: Would you like to delete this file? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
fr_FR: Voulez-vous supprimer ce fichier ? « Annuler » pour arrêter, « OK » pour supprimer.

en: Drop files here or
fr_FR: Déposer les fichiers ici ou

en: Select files
fr_FR: Sélectionnez des fichiers

en: Field contains invalid files
fr_FR: Le champ contient des fichiers invalides

en: Waiting for size
fr_FR: En attente de la taille

en: Size not available
fr_FR: Taille indisponible

en: Loading
fr_FR: Chargement en cours

en: Error during load
fr_FR: Erreur lors du chargement

en: Uploading
fr_FR: Téléversement

en: Upload complete
fr_FR: Transfert terminé

en: Upload cancelled
fr_FR: Transfert annulé

en: Error during upload
fr_FR: Erreur lors du chargement

en: Error during revert
fr_FR: Erreur lors du retour

en: Error during remove
fr_FR: Erreur lors de la suppression

en: tap to cancel
fr_FR: appuyer pour annuler

en: tap to retry
fr_FR: appuyer pour réessayer

en: tap to undo
fr_FR: appuyer pour annuler

en: Remove
fr_FR: Retirer

en: Abort
fr_FR: Abandonner

en: Retry
fr_FR: Recommencez

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Undo
fr_FR: Annuler

en: Upload
fr_FR: Téléverser

en: File is too large
fr_FR: Le fichier est trop volumineux

note: translators: %s is replaced with a number in MB eg. 10MB
en: Maximum file size is %s
fr_FR: La taille maximale du fichier est de %s

en: File exceeds size limit
fr_FR: La taille dépasse la limite

note: translators: %s is replaced with a number in MB eg. 10MB
en: Maximum total file size is %s
fr_FR: La taille totale maximale de fichier est de %s

en: This type of file is not allowed.
fr_FR: Ce type de fichier n’est pas autorisé.

note: translators: %1$s is replaced with a comma-separated list of supported file types (all except the very last item in the list), and %2$s is the very last item in the supported file types list
en: Expects %1$s or %2$s
fr_FR: Envisage %1$s sur %2$s

en: Image type not supported
fr_FR: Type d'image non pris en charge

en: Image is too small
fr_FR: L'image est trop petite

en: Image is too big
fr_FR: L'image est trop grande

note: translators: %1$s is the width of the image in pixels and %2$s is the height
en: Minimum size is %1$s × %2$spx
fr_FR: La taille minimale est de %1$s × %2$s

note: translators: %1$s is the width of the image in pixels and %2$s is the height
en: Maximum size is %1$s × %2$spx
fr_FR: La taille maximale est de %1$s × %2$s

en: Resolution is too low
fr_FR: La résolution est trop faible

en: Resolution is too high
fr_FR: La résolution est trop haute

note: translators: %s is a number in pixels
en: Minimum resolution is %s
fr_FR: La résolution minimale est de %s

note: translators: %s is a number in pixels
en: Maximum resolution is %s
fr_FR: La résolution maximale est de %s

note: translators: %s is a number
en: Maximum number of images exceeded. Only %s file(s) can be added.
fr_FR: Nombre maximal d'images dépassé. Seul(s) %s fichier(s) peuvent être ajoutés.

note: translators: %1$s is the name of the image, and %2$s and %3$s is the image width and height in pixels
en: The image "%1$s" is less than %2$s × %3$spx. Consider uploading a higher resolution image.
fr_FR: L’image “%1$s” fait moins de %2$s × %3$spx. Envisagez de transférer une image de plus haute résolution.

note: translators: %1$s is the name of the image, and %2$s is the image width in pixels
en: The image "%1$s" is less than %2$spx wide. Consider uploading a higher resolution image.
fr_FR: L’image “%1$s” fait moins de %2$spx de large. Envisagez de transférer une image de plus haute résolution.

note: translators: %1$s is the name of the image, and %2$s is the image height in pixels
en: The image "%1$s" is less than %2$spx high. Consider uploading a higher resolution image.
fr_FR: L’image “%1$s” fait moins de %2$spx de haut. Envisagez de transférer une image de plus haute résolution.

en: To reorder the image use the keyboard arrows, "j" or "k" characters, or drag and drop an image.
fr_FR: Pour réarranger l'image, utilisez les flèches du clavier "j" ou "k", ou glissez-déposez une image.

note: translators: %1$s is the position of the image in the list, and %2$s is the total number of images in the list
en: Current position in list: %1$s of %2$s
fr_FR: Actuelle position dans la liste : %1$s sur %2$s

note: translators: %1$s is replaced with a <br> tag
en: Downscale Images
fr_FR: Réduire l'échelle des images

en: For when you don't need that huge 10MB image clogging up your server. If you would like images set to a specific aspect ratio, use the following as a guide:%1$s 1:1 = 1000 x 1000%1$s 16:9 = 1280 x 720%1$s 4:3 = 1024 x 768%1$s 3:2 = 1080 x 720.
fr_FR: Lorsque vous n'avez pas besoin de cette image volumineuse de 10 Mo encombrant votre serveur. Si vous voulez que les images soient réduites d'un pourcentage approprié, utilisez comme guide les paramètres suivants : %1$s 1:1 = 1000 x 1000%1$s 16:9 = 1280 x 720%1$s 4:3 = 1024 x 768%1$s 3:2 = 1080 x 720.

en: Crop to Dimensions
fr_FR: Tailler aux dimensions

en: When enabled, the image will be cropped to the width and height specified (unless the image is already smaller, in which case it will be constrained to the aspect ratio).
fr_FR: Lorsque activé, l’image sera recadrée à la largeur et à la hauteur spécifiées (sauf si l’image est déjà plus petite, auquel cas elle sera contrainte au format d’image).

en: If you enable the Image Editor, the crop box will be locked to the same aspect ratio.
fr_FR: Si vous activez la retouche d’images, la case de recadrage sera verrouillée au même rapport hauteur/largeur.

en: Upscale Image
fr_FR: Mettre l’image à l’échelle supérieure

en: When enabled, images smaller than the crop size dimensions will automatically upscale to match. This ensures uniformity for all images, but does effect the overall image quality when upscaling occurs.
fr_FR: Lorsque activé, les images dont la taille est inférieure à la taille de recadrage seront automatiquement mises à l’échelle supérieure pour correspondre. Cela garantit l’uniformité de toutes les images, mais affecte la qualité globale de l’image lors de la mise à l’échelle supérieure.

en: Minimum Image Size
fr_FR: Taille d'image minimale

en: Prevent images being uploaded if they are below the minimum threshold you have set.
fr_FR: Empêcher les images d'être transférées si elles sont sous le seuil minimal que vous avez fixé.

en: Show a warning if images are below the minimum threshold you have set. This setting does not stop the image from being uploaded.
fr_FR: Afficher un avertissement si les images sont sous le seuil minimal que vous avez fixé. Ce paramètre n'empêche pas l'image d'être transférée.

en: Automatically resizes images to fit within the dimensions set (in pixels).
fr_FR: Retailler automatiquement les images pour correspondre aux dimensions fixées (en pixels).

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Output Quality
fr_FR: Qualité de sortie

en: A value between 0 and 100, where 100 is the best quality and 0 the worst.
fr_FR: Une valeur entre 0 et 100, où 100 est la meilleure qualité et 0 la pire.

en: Crop to dimensions
fr_FR: Tailler aux dimensions

en: Enable Minimum Image Size
fr_FR: Activer la taille d’image minimale

en: Enable Minimum Image Size Warning
fr_FR: Activer l’avertissement de taille d’image minimale

en: Image Hopper Add-On Settings
fr_FR: Paramètres du module Hopper

en: License Key
fr_FR: Clé de licence

note: translators: %s is the user-defined field label
en: %s Count
fr_FR: %s nombre

en: Convert
fr_FR: Convertir

en: Convert this field to/from a File Upload and Image Hopper field
fr_FR: Convertir ce champ en un champ de téléchargement de fichiers et de saut d'images

note: translators: %1$s is the start of an anchor HTML tag and %2$s is the end of an anchor tag
en: You can %1$sedit this post%2$s from the post page.
fr_FR: Vous pouvez %1$smodifier cet article%2$s depuis la page de l'article.

en: Rename Upload
fr_FR: Renommer le téléchargement

en: Use {name} to include the original filename.
fr_FR: Utilisez {name} pour inclure le nom de fichier original.

en: Set the desired path and filename for each upload. Merge Tags are supported. If filename exists, a unique counter is added.
fr_FR: Définissez le chemin d'accès et le nom de fichier souhaités pour chaque téléchargement. Les balises de fusion sont prises en charge. Si le nom de fichier existe, un compteur unique est ajouté.

note: translators: the plugin name.
en: There is a new version of %1$s available.
fr_FR: Il existe une nouvelle version disponible de %1$s.

en: Update now.
fr_FR: Mettez à Jour maintenant.

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
fr_FR: %1$s Afficher les détails de la version %2$s%3$s ou %4$smettre à jour maintenant%5$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s.
fr_FR: %1$s Voir la version %2$s détails%3$s.

en: Contact your network administrator to install the update.
fr_FR: Contactez votre administrateur réseau pour installer la mise à jour.

en: You do not have permission to install plugin updates
fr_FR: Vous n’avez pas la permission d’installer les mises à jour de l’extension

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Your support license key has been activated for this domain.
fr_FR: Votre clé de licence de support a été activée pour ce domaine.

en: Auto-updates unavailable.
fr_FR: Les mises à jour automatiques ne sont pas disponibles.

note: translators: %1$s is an opening HTML anchor tag and %2$s is the closing tag
en: This license key has expired. %1$sPlease renew your license to continue receiving updates and support%2$s.
fr_FR: Cette clé de licence a expiré. %1$sVeuillez renouveler votre licence pour continuer à recevoir les mises à jour et l'assistance%2$s.

note: translators: %1$s is an opening HTML anchor tag and %2$s is the closing tag
en: This license key has been cancelled (most likely due to a refund request). %1$sPlease consider purchasing a new license%2$s.
fr_FR: Cette clé de licence a été annulée (probablement en raison d'une demande de remboursement). %1$sVeuillez envisager l'achat d'une nouvelle licence%2$s.

en: Your license key is valid but does not match your current domain. This usually occurs if your domain URL changes. Please resave the settings to activate the license for this website.
fr_FR: Votre clé de licence est valide mais ne correspond pas à votre domaine actuel. Cela se produit généralement lorsque l'URL de votre domaine change. Veuillez réenregistrer les paramètres afin d'activer la licence pour ce site web.

note: translators: %1$s is an opening HTML anchor tag and %2$s is the closing tag
en: This license key has reached its activation limit. %1$sPlease upgrade your license to increase the site limit (you only pay the difference)%2$s.
fr_FR: Cette clé de licence a atteint sa limite d'activation. %1$sVeuillez mettre à jour votre licence pour augmenter la limite du site (vous ne payez que la différence)%2$s.

en: This license key is invalid. Please check your key has been entered correctly.
fr_FR: Cette clé de licence n'est pas valide. Veuillez vérifier que votre clé a été saisie correctement.

en: This license key is not valid. Please check your key is for this product.
fr_FR: Cette clé de licence n'est pas valide. Veuillez vérifier que votre clé correspond bien à ce produit.

en: An error occurred, please try again.
fr_FR: Une erreur est survenue, veuillez réessayer.
