Image Hopper - en to es_ES translation catalogue (89 entries)

note: translators: %$1s and %2$s are opening <a> tags. %$3s is a closing anchor tag
en: %1$sRegister%3$s your copy of Image Hopper to receive access to automatic upgrades and support. Need a license key? %2$sPurchase one now.%3$s
es_ES: %1$sRegistra%3$s tu copia de Image Hopper para recibir acceso a actualizaciones automáticas y a soporte. ¿Necesitas una clave de licencia? %2$sCompra una ya.%3$s

en: Please wait for the uploading to complete
es_ES: Por favor espera a que se complete la subida

en: Would you like to delete this file? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
es_ES: ¿Quieres eliminar este archivo? ‘Cancelar’ para parar. ‘Aceptar’ para borrar

en: Drop files here or
es_ES: Suelta archivos aquí o

en: Select files
es_ES: Selecciona archivos

en: Field contains invalid files
es_ES: El campo contiene archivos inválidos

en: Waiting for size
es_ES: Esperando tamaño

en: Size not available
es_ES: Tamaño no disponible

en: Loading
es_ES: Cargando

en: Error during load
es_ES: Error durante la carga

en: Uploading
es_ES: Subiendo

en: Upload complete
es_ES: Carga completa

en: Upload cancelled
es_ES: Carga cancelada

en: Error during upload
es_ES: Error durante la carga

en: Error during revert
es_ES: Error durante la reversión

en: Error during remove
es_ES: Error durante la eliminación

en: tap to cancel
es_ES: toque para cancelar

en: tap to retry
es_ES: toque para intentar nuevamente

en: tap to undo
es_ES: toque para deshacer

en: Remove
es_ES: Eliminar

en: Abort
es_ES: Anular

en: Retry
es_ES: Reintentar

en: Cancel
es_ES: Cancelar

en: Undo
es_ES: Deshacer

en: Upload
es_ES: Subir

en: File is too large
es_ES: El archivo es muy grande

note: translators: %s is replaced with a number in MB eg. 10MB
en: Maximum file size is %s
es_ES: El tamaño máximo de archivo es %s

en: File exceeds size limit
es_ES: El archivo supera el tamaño límite

note: translators: %s is replaced with a number in MB eg. 10MB
en: Maximum total file size is %s
es_ES: El tamaño máximo de archivo total es %s

en: This type of file is not allowed.
es_ES: Este tipo de archivo no está permitido.

note: translators: %1$s is replaced with a comma-separated list of supported file types (all except the very last item in the list), and %2$s is the very last item in the supported file types list
en: Expects %1$s or %2$s
es_ES: Supone %1$s o %2$s

en: Image type not supported
es_ES: Tipo de imagen no admitida

en: Image is too small
es_ES: La imagen es muy pequeña

en: Image is too big
es_ES: La imagen es muy grande

note: translators: %1$s is the width of the image in pixels and %2$s is the height
en: Minimum size is %1$s × %2$spx
es_ES: El tamaño mínimo es de %1$s × %2$s

note: translators: %1$s is the width of the image in pixels and %2$s is the height
en: Maximum size is %1$s × %2$spx
es_ES: El tamaño máximo es de %1$s × %2$s

en: Resolution is too low
es_ES: La resolución es muy baja

en: Resolution is too high
es_ES: La resolución es muy alta

note: translators: %s is a number in pixels
en: Minimum resolution is %s
es_ES: La resolución mínima es de %s

note: translators: %s is a number in pixels
en: Maximum resolution is %s
es_ES: La resolución máxima es de %s

note: translators: %s is a number
en: Maximum number of images exceeded. Only %s file(s) can be added.
es_ES: El número máximo de imágenes ha sido superado. Solo se pueden agregar %s archivos.

note: translators: %1$s is the name of the image, and %2$s and %3$s is the image width and height in pixels
en: The image "%1$s" is less than %2$s × %3$spx. Consider uploading a higher resolution image.
es_ES: La imagen “%1$s” es menor que %2$s × %3$spx. Considera subir una imagen con mayor resolución.

note: translators: %1$s is the name of the image, and %2$s is the image width in pixels
en: The image "%1$s" is less than %2$spx wide. Consider uploading a higher resolution image.
es_ES: La imagen “%1$s” tiene menos de %2$spx ancho. Considera subir una imagen con mayor resolución.

note: translators: %1$s is the name of the image, and %2$s is the image height in pixels
en: The image "%1$s" is less than %2$spx high. Consider uploading a higher resolution image.
es_ES: La imagen “%1$s” tiene menos de %2$spx de altura. Considera subir una imagen con mayor resolución.

en: To reorder the image use the keyboard arrows, "j" or "k" characters, or drag and drop an image.
es_ES: Para ordenar nuevamente la imagen, utiliza las flechas del teclado, los caracteres \ "j " o \ "k ", o arrastra y suelta la imagen.

note: translators: %1$s is the position of the image in the list, and %2$s is the total number of images in the list
en: Current position in list: %1$s of %2$s
es_ES: Posición actual en la lista: %1$s de %2$s

note: translators: %1$s is replaced with a <br> tag
en: Downscale Images
es_ES: Imágenes de escala reducida

en: For when you don't need that huge 10MB image clogging up your server. If you would like images set to a specific aspect ratio, use the following as a guide:%1$s 1:1 = 1000 x 1000%1$s 16:9 = 1280 x 720%1$s 4:3 = 1024 x 768%1$s 3:2 = 1080 x 720.
es_ES: Para cuando no necesite esa enorme imagen de 10 MB que obstruye su servidor. Si desea que las imágenes se recorten a una proporción específica, utilice lo siguiente como guía:%1$s 1:1 = 1000 x 1000%1$s 16:9 = 1280 x 720%1$s 4:3 = 1024 x 768%1$s 3:2 = 1080 x 720.

en: Crop to Dimensions
es_ES: Recortar a dimensiones

en: When enabled, the image will be cropped to the width and height specified (unless the image is already smaller, in which case it will be constrained to the aspect ratio).
es_ES: Cuando está habilitado, la imagen se recortará al ancho y alto especificados (a menos que la imagen ya sea más pequeña, en cuyo caso se limitará a la relación de proporción).

en: If you enable the Image Editor, the crop box will be locked to the same aspect ratio.
es_ES: Si habilita el Editor de imágenes, el cuadro de recorte se bloqueará con la misma relación de proporción.

en: Upscale Image
es_ES: Agrandar imagen

en: When enabled, images smaller than the crop size dimensions will automatically upscale to match. This ensures uniformity for all images, but does effect the overall image quality when upscaling occurs.
es_ES: Cuando está habilitado, las imágenes más pequeñas que las dimensiones del tamaño del recorte se ampliarán automáticamente para coincidir. Esto asegura la uniformidad de todas las imágenes, pero afecta la calidad general de la imagen cuando se produce la ampliación.

en: Minimum Image Size
es_ES: Tamaño mínimo de imagen

en: Prevent images being uploaded if they are below the minimum threshold you have set.
es_ES: Evita subir imágenes por debajo del límite mínimo que has establecido.

en: Show a warning if images are below the minimum threshold you have set. This setting does not stop the image from being uploaded.
es_ES: Muestra una advertencia si las imágenes están por debajo del límite mínimo establecido. Esta configuración no impide cargar la imagen.

en: Automatically resizes images to fit within the dimensions set (in pixels).
es_ES: Cambia automáticamente el tamaño de las imágenes para que se ajusten a las dimensiones establecidas (en píxeles).

en: Width
es_ES: Anchura

en: Height
es_ES: Altura

en: Output Quality
es_ES: Calidad de producción

en: A value between 0 and 100, where 100 is the best quality and 0 the worst.
es_ES: Un valor de entre 0 y 100, donde 100 representa la mejor calidad y 0 la peor.

en: Crop to dimensions
es_ES: Recortar a dimensiones

en: Enable Minimum Image Size
es_ES: Habilitar tamaño mínimo de imagen

en: Enable Minimum Image Size Warning
es_ES: Habilitar la advertencia de tamaño mínimo de imagen

en: Image Hopper Add-On Settings
es_ES: Imagen Hopper Add-On ajustes

en: License Key
es_ES: Clave de licencia

note: translators: %s is the user-defined field label
en: %s Count
es_ES: %s Recuento

en: Convert
es_ES: Convertir

en: Convert this field to/from a File Upload and Image Hopper field
es_ES: Convertir este campo en un campo de carga de archivos y salto de imágenes

note: translators: %1$s is the start of an anchor HTML tag and %2$s is the end of an anchor tag
en: You can %1$sedit this post%2$s from the post page.
es_ES: Puedes %1$seditar este post%2$s desde la página del post.

en: Rename Upload
es_ES: Renombrar carga

en: Use {name} to include the original filename.
es_ES: Utilice {name} para incluir el nombre de archivo original.

en: Set the desired path and filename for each upload. Merge Tags are supported. If filename exists, a unique counter is added.
es_ES: Establezca la ruta y el nombre de archivo deseados para cada carga. Se admiten etiquetas merge. Si el nombre de archivo existe, se añade un contador único.

note: translators: the plugin name.
en: There is a new version of %1$s available.
es_ES: Hay una nueva versión de %1$s disponible.

en: Update now.
es_ES: Actualizar ahora.

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
es_ES: %1$sVer versión %2$s detalles%3$s o %4$sactualizar ahora%5$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s.
es_ES: %1$s Ver versión %2$s detalles %3$s.

en: Contact your network administrator to install the update.
es_ES: Póngase en contacto con su administrador de red para instalar la actualización.

en: You do not have permission to install plugin updates
es_ES: No tiene permiso para instalar actualizaciones del plugin

en: Error
es_ES: Error de generación de PDF

en: Your support license key has been activated for this domain.
es_ES: Su clave de licencia de soporte ha sido activada para este dominio.

en: Auto-updates unavailable.
es_ES: Las actualizaciones automáticas no están disponibles.

note: translators: %1$s is an opening HTML anchor tag and %2$s is the closing tag
en: This license key has expired. %1$sPlease renew your license to continue receiving updates and support%2$s.
es_ES: Esta clave de licencia ha caducado. %1$sRenueve su licencia para seguir recibiendo actualizaciones y asistencia%2$s.

note: translators: %1$s is an opening HTML anchor tag and %2$s is the closing tag
en: This license key has been cancelled (most likely due to a refund request). %1$sPlease consider purchasing a new license%2$s.
es_ES: Esta clave de licencia ha sido cancelada (probablemente debido a una solicitud de reembolso). %1$sConsidere la posibilidad de adquirir una nueva licencia%2$s.

en: Your license key is valid but does not match your current domain. This usually occurs if your domain URL changes. Please resave the settings to activate the license for this website.
es_ES: Su clave de licencia es válida pero no coincide con su dominio actual. Esto suele ocurrir si cambia la URL de su dominio. Por favor, vuelva a guardar la configuración para activar la licencia para este sitio web.

note: translators: %1$s is an opening HTML anchor tag and %2$s is the closing tag
en: This license key has reached its activation limit. %1$sPlease upgrade your license to increase the site limit (you only pay the difference)%2$s.
es_ES: Esta clave de licencia ha alcanzado su límite de activación. %1$sActualice su licencia para aumentar el límite del sitio (sólo pagará la diferencia)%2$s.

en: This license key is invalid. Please check your key has been entered correctly.
es_ES: Esta clave de licencia no es válida. Compruebe que ha introducido la clave correctamente.

en: This license key is not valid. Please check your key is for this product.
es_ES: Esta clave de licencia no es válida. Por favor, compruebe que su clave es para este producto.

en: An error occurred, please try again.
es_ES: Ha ocurrido un error, por favor inténtelo de nuevo.
